Děláte i podlahové vytápění?
Ano, používáme dva typy podlahového topení. První je elektrická topná folie (pod laminem nebo pod vinylovou podlahou) nebo topná rohož (pod dlažbou). Jednoduše si zvolíte, kam umístíme elektrické podlahové vytápění, především to bývá kuchyň, obývák nebo koupelna nebo samozřejmě celý dům. U domů s teplovodním rozvodem se dá zvolit buď teplovodní podlahový topný systém do celého domu, nebo případně i kombinace radiátorů a podlahového vytápění.
V čem je podlahové vytápění lepší?
Nedá se říct, že je lepší, hodně záleží na subjektivním pocitu nebo také na tom, na co je kdo zvyklý. Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch nebo radiátory mají výhodu rychlého vytopení místnosti, takže třeba v ložnici vám zatopí, když ráno vstáváte a potom až večer. Naopak podlahové vytápění má delší náběh, ale zase vyšší akumulaci tepla, takže se hodí převážně tam, kde býváte nejvíce, takže třeba v obýváku. Co se týče koupelen, je třeba zvážit, jak dlouhý čas tam vlastně bosky trávíte…
Dají se v budoucnu namontovat venkovní žaluzie?
Dají, ale zvolit jejich montáž před výstavbou domu je lepší. Venkovní žaluzie i rolety jsou totiž ukryty nad oknem a jejich kastlík je neviditelný, toto řešení je tudíž elegantnější než pozdější montáž s kastlíkem zavěšeným na fasádě. U venkovních žaluzií je ale možné objednat pouze kastlík a rozvod elektřiny k motoru a jejich montáž provést až později, u venkovních rolet toto možné není.
Co vše si můžu do domu dodat sám?
Na úvod je třeba říci, že téměř všichni naši klienti poptávají dům kompletně na klíč. Nechtějí mít starosti a chtějí vše pod jednou zárukou. Minimální dodávka od nás je hrubá stavba s okny a střechou a zbytek si můžete dodělat svépomocí. Někoho láká dodat si alespoň podlahové krytiny, vybavení koupelen nebo vlastní vnitřní dveře, ani v tom není problém, tuto dodávku vám jednoduše odečteme.
Mohu si dodat vlastní kotel?
Ano i zdroj tepla může být vaše dodávka, například plynový kotel, tepelné čerpadlo, topný žebřík či přímotop. Na vše vám nachystáme přípravu dle dokumentace zařízení, jen montáž si budete muset zajistit sami. Stejné je to se solárními systémy, fotovoltaickými články, napojením krbové vložky či klimatizací.
Co vše je zahrnuto ve standardu?
Standardní dodávka na klíč je kompletně vybavený dům včetně bílých oken s trojskly, podlahových krytin, obkladů a dlažeb, zařizovacích předmětů v koupelnách, topení, bukového schodiště u patrových domů, vypínačů, zásuvek, vývodů na světlo a vnitřních dveří. Samozřejmostí je betonová střešní krytina, okapy a svody z titanozinku. Většina domů navíc obsahují i základovou desku. Ve standardní dodávce nejsou přípojky sítí, kuchyňská linka, bleskosvod a venkovní terasa. Tyto vám každopádně rádi dodáme.
Kolik stojí venkovní žaluzie a rolety?
Venkovní rolety je možné dodat buď v manuální verzi s ovládáním provázkem a navijákem na stěně nebo s elektrickým motorem. Cena rolet je cca od pěti do deseti tisíc korun, motor stojí pět tisíc. Venkovní roleta může být zkombinovaná i se sítí proti hmyzu. Venkovní žaluzie jsou pouze elektrické v ceně zhruba od deseti do dvaceti tisíc na jedno okno a mohou být ovládané vypínačem přímo na stěně vedle okna nebo dálkovým centrálním ovladačem.
Co vše umíte zařídit na klíč?
Kromě běžných věcí, jako je dům a základová deska, umíme zařídit autorizované doprojektování osazení domu na pozemku a napojení sítí (stojí většinou do dvaceti tisíc korun), vyřízení stavebního povolení, přípojky sítí, kuchyňskou linku a nábytek na míru, venkovní úpravy pozemku, terasu, zahradní práce atd. Na vše vám nejdříve uděláme cenovou nabídku a vy se rozhodnete, jestli chcete dodávku od nás nebo si ji budete řešit sami.
Prodáváte pozemky?
Pozemky na stavbu domu nemáme, ale spolupracujeme s realitními kancelářemi, které vám při hledání parcely pomohou. Navíc jsou vám tito makléři v případě vašeho zájmu k dispozici i při prodeji vašeho stávajícího bydlení. Najít ten správný pozemek chce někdy čas a trpělivost, vybíráte si ale místo pro život a věnovat čas a energii hledání vhodné lokality se vyplatí. Jen pozor na fráze typu „sítě v dosahu“, „sítě u pozemku“, „sítě ve výstavbě“, vše si řádně prověřte na stavebním nebo obecním úřadě, ať se nenapálíte.
Děláte přípojky sítí do domu?
Po zpracování výkresu napojení sítí jsme vám schopni tyto nacenit a realizovat. Důležitá je samozřejmě vzdálenost jednotlivých přípojek a co bude jejich součástí, například jestli musí mít přípojka vody vodoměrnou šachtu venku nebo stačí mít vodoměr v domě, jestli je napojení na splaškovou kanalizaci nebo budete budovat jímku či čističku, zda je hotový sloupek elektro s hodinami či jestli budeme budovat vsakovací jímku nebo máte dešťovou kanalizaci, případně s nutností retenční vsakovací nádrže.
Můžu si dodat svoje záchody a umyvadla a namontujete mi je?
Pokud budete chtít vlastní dodávku zařizovacích předmětů, z kalkulace vám odečteme jejich cenu a montáž a přičteme přípravu (úchyty, dotažení vody, odpadu atd.). Jejich montáž si ale budete muset zabezpečit sami, nemůžeme nést záruku za výrobky, u kterých neznáme jejich kvalitu a původ.
Mohu mít ve vašem domě komín?
Samozřejmě můžete, za příplatek dodáváme komíny Schiedel. S umístěním komína v dispozici domu vám rádi poradíme, případně sledujte na webu varianty dispozic u vámi vybraného typu a tam uvidíte, kam v dispozici klienti komín nejčastěji osazují. Komín může být samozřejmě i za stěnou, případně za příplatek můžete mít venkovní nerezový Schiedel.
Dá se udělat krbová vložka s výměníkem a rozvody do celého domu?
Ano toto děláme, nachystáme vám přípravu na napojení krbových kamen nebo krbové vložky na teplovodní okruh, k tomu doporučujeme akumulační nádrž na omezení výkyvů teplot vody a samozřejmě pojistku pro případ výpadku elektrického proudu – baterie k pohonu čerpadla nebo napojení na vodu a kanalizaci pro chlazení okruhu. Samotnou montáž krbové vložky a regulace ovšem musí dělat specializovaná firma.
Co je vše obsaženo v dodávce základové desky na klíč?
Jedná se o dodávku kompletní základové desky na rovném pozemku včetně rozvodů kanalizace v desce a chrániček pro přivedení vody a elektřiny. Základová deska je 30 centimetrů nad terénem. Pokud budete chtít desku zvednout o další řadu ztraceného bednění (25 centimetrů), cena bude zhruba třicet tisíc. To samé je, pokud bude deska v kopci na jedné straně o 50 centimetrů vyšší. V ceně je vodorovná hydroizolace desky a radonová ochrana, případné zateplení soklu se dělá až po montáži domu a není součástí ceny. Další možné příplatky jsou zemnící pásky hromosvodu, případně mohutnější základy kvůli horšímu podloží.
Kdo projektuje základovou desku, když je od vás?
Součástí projektové dokumentace, kterou od nás klient obdrží zdarma, je půdorys základové desky včetně veškerých typových detailů a řezů. K těmto podkladům musí místní autorizovaný projektant dokreslit výkres osazení domu na pozemku a výkres napojení inženýrských sítí včetně textové části. Pokud je dům ve svahu, je třeba ještě výškopis stavby, případně výkres základů dle místních podmínek. S těmito kompletními podklady poté jdete na stavební úřad podávat ohlášku. Pokud nemáte vlastního projektanta, rádi vám někoho doporučíme.
Je v ceně domu zahrnutý i projekt?
Ano, projektová dokumentace horní stavby je zdarma a platí se pouze zálohově, před montáží domu je tato platba vrácena zpět. Pro účely stavebního řízení je třeba nechat zpracovat místním projektantem výkresy osazení domu na pozemku a napojení sítí, jejich cena je okolo dvaceti tisíc a není součástí naší dodávky. Pokud budete chtít, rádi vám doprojektování zajistíme.
Mohu si dodat sám základovou desku k domu?
Většina typů domů má základovou desku zahrnutou již v základní ceně. Pokud byste si přece jen chtěli základy vybudovat sami, desku vám z dodávky odečteme. Je potom na vašem zvážení, zda odpočet pro vás bude zajímavý a desku vybudujete výrazně levněji. Reálná cena totiž nakonec bývá vyšší, než bylo plánováno a vaše námaha se nemusí vyplatit.